Przejdź do głównej zawartości

Zmysł, który jest szczególnie bliski kobietom

Jak wyglądają składy popularnych drogeryjnych kremów i szamponów chyba nikomu nie muszę mówić. Aż do momentu oświecenia myślałam, że to najlepsze, co może się przytrafić moim włosom i skórze. Pielęgnacja szyta na miarę, pachnąca truskawkami, z diamentowym pyłkiem.

Teraz, gdy sprawdziłam skład szamponu, który był moim ulubieńcem od czasów liceum dość mocno się przeraziłam. Zużyłam na pewno kilkanaście butelek i to wszystko lądowało na moich włosach i skórze głowy, podczas gdy ich właścicielka myślała, jak bardzo o siebie dba.

Było, minęło, na szczęście zdarza się, że człowiek z czasem wchodzi w posiadanie tajemnej wiedzy, która umożliwia na przykład rzetelną ocenę składu używanych na co dzień kosmetyków.

Dziś chciałabym się skupić na zapachu.


Przyzwyczajona do kąpieli pachnących sernikiem truskawkowym, peelingów o zapachu czekoladowego ciasta i kremów do twarzy sprawiających, że pachnę jak konwalia nauczyłam się, że nie ma nic lepszego niż zapach kosmetyków. Otaczanie się piękną wonią na co dzień sprawiało mi tyle przyjemności, że nie wyobrażałam sobie zakupu produktu do ciała bez wcześniejszego powąchania go. Im bardziej intensywny zapach owoców, tym chętniej sięgałam po produkty. W końcu w mojej głowie narodziła się myśl - im bardziej kosmetyk pachnie naturą, tym lepszy jest jego skład. O jakże się myliłam! Bo w tym momencie natura dawno już nie pachniała dla mnie naturą. Mój węch traktował syntetyczne wonie jak naturę. I niestety nie udało mi się tego do końca pozbyć.

Obecnie nie używam niczego, czego składu bym wcześniej dokładnie nie sprawdziła. Pozbyłam się wszystkich podkładów z przenikającymi filtrami (na widok których kiedyś zacierałam ręce - bo to przecież deal życia - krem z filtrem i podkład w jednym!), maskar wypełnionych czarną chemią, szamponów i balsamów, których nie poleciłabym najgorszemu wrogowi (a tak zachwalanymi w reklamach). Oczywiście te produkty trzeba było czymś zastąpić. I tu zaczęły się schody.


Byłam przekonana, że naturalne kosmetyki pachną rewelacyjnie. Przecież to kwintesencja natury! Mój syntetyczny nos jednak bardzo się zdziwił. Olejki do ciała pachnące ziołami, balsamy o zapachu prawdziwych migdałów i nierafinowany olej kokosowy, który wydał mi się jakiś taki mało kokosowy! Pomyślałam nawet, że wcale nie pachnie jak kokos. I wtedy popukałam się w czoło. Nie pachnie jak znany mi syntetyczny kokos. Pachnie jak ten prawdziwy. Koleżanko, nos do wymiany.

Głowę już przekonałam do naturalnych kosmetyków, ale z nosem mam niezłą przeprawę. Bardzo trudno jest mi przejść obojętnie wobec produktów, które pachną syntetycznymi truskawkami, wanilią, kokosem. Do tej pory to one były rozpoznawane przez mój mózg jako te pożyteczne i zdrowe. Wiem już, że tak niestety nie jest i wcale nie ułatwia mi to wyboru kosmetyków naturalnych. Często są bowiem zafoliowane ze względu na krótki termin ważności i zdarza mi się kupować kota w worku. A w domu niestety nie zawsze mój nos aprobuje wybór mojego mózgu.

Zastanawiałam się, czy to nie jest przypadkiem tak, że po prostu cały czas źle trafiam przy wyborze naturalnych kosmetyków. Być może kupuję nie te marki, nie te produkty i może mój nos ma rację, że gdzieś tam są produkty, które chętnie by wąchał na co dzień :) Macie jakieś swoje ulubione kosmetyki naturalne, których zapach uwielbiacie? Wiem, że to w dużej mierze kwestia gustu, ale bardzo lubię nowości, więc chętnie przetestuję naturalne nowinki. Chyba i tak zresztą nie mam wyboru, bo do syntetyków z drogerii nie zamierzam wracać, a jakoś pielęgnować to nasze ciało trzeba, bo wtedy się nam odwdzięcza. Czekam więc na rekomendacje. Wszystkie są mile widziane :)


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak patrzysz na siebie o poranku?

Dziś wychodziłam z domu dwa razy. Za każdym razem inaczej.

Pierwszy raz, ubrana w to, co zazwyczaj - wygodna spódnica ołówkowa z bawełny + T-shirt. Zestaw niezawodny, którego znalezienie w szafie zajmuje mniej niż powiedzenie "Nie mam się w co ubrać."
Skoro ubrałam się tak, jak zazwyczaj, to także czułam się tak jak zazwyczaj - codziennie, na standardowej trasie tramwaju, w drodze do najlepiej znanego sklepu, w którym rozkład produktów wyrecytuję z pamięci obudzona w środku nocy.

Jadąc, zaczęłam się nad sobą zastanawiać. Tak mnie coś tknęło - czasem tak mam. Spojrzałam na siebie oczyma wyobraźni - szarość, niewyróżnianie się z tłumu, przeciętność. Te słowa przyszły mi jako pierwsze do głowy. I wiecie co? Ubodło mnie to. Poczułam ukłucie złości, a nawet odrobinę agresji. Myśli zaczęły mi krążyć szybciej (krew w żyłach zapewne też). Załatwiłam, co miałam do załatwienia i wsiadłam w tramwaj powrotny, obmyślając plan naprawczy.

Szarość, niewyróżnianie się z tłumu, przeciętność? …

Powitanie na blogu

Miło mi Was powitać na moim blogu!


Jak sama nazwa bloga wskazuje, jestem osobą, która stara się zawsze robić coś lepiej, piąć wyżej i jeśli życie nie stawia przede mną wyzwań, sama ich szukam. Osiadanie na laurach to coś, czego bardzo się boję i unikam za wszelką cenę. 

Jestem typem myślicielki, która cały swój wolny czas poświęca na obserwację i analizę otaczającej rzeczywistości oraz poszukiwanie okazji, aby uczynić życie jeszcze lepszym. 

Uznałam, że przyda się miejsce, w którym będę mogła uwiecznić swoje spostrzeżenia, inspiracje i obserwacje. Zeszyt i długopis nie wydały mi się odpowiednim nośnikiem myśli w tym przypadku (choć jestem ogromną fanką prywatnych pamiętników). 
Blog jest zatem próbą segregacji myśli na temat dzisiejszego świata, ludzkich wartości, jak i samego szczęścia, do którego wszyscy dążymy.

Nowy wpis pojawia się minimum raz w tygodniu (w piątek), ale z reguły częściej, bo bardzo trudno odgonić mnie od pisania :) Miłej lektury i mam nadzieję, że każdy znajdzie tu c…

Więcej, więcej, jeszcze więcej.

Kiedy w końcu będziemy szczęśliwi?

Wtedy, gdy nowe auto zaparkuje w naszym nowym podziemnym garażu? Wtedy, gdy sprzątaczka odmelduje się po całym dniu zostawiając za sobą kwiatowy zapach i idealnie wykrochmaloną pościel? Czy wtedy, gdy drugie auto zaparkuje koło pierwszego w pałacu, na który zamieniliśmy naszą willę? A może wtedy, gdy mąż wyląduje helikopterem na dachu naszego pałacu po pracy?


Wiecie, gdzie jest szczęście? Tu i teraz.

Jeśli mając to co masz jesteś nieszczęśliwy, to auto, willa i sprzątaczka tego nie zmienią.
Bardzo wielu z nas szuka szczęścia w dobrach materialnych, w posiadaniu, w pokazywaniu sąsiadowi, kto ma większą kosiarkę na baterie słoneczne.

A później zamyka się w tej willi, zostawia tę kosiarkę w garażu i czuje pustkę. Bo nie spotka się z sąsiadem (ostatnio tamten kupił sobie lepszą kosiarkę, jak on mógł?!), nie zadzwoni do przyjaciela (bo go nie ma - kiedy znaleźć czas na przyjaźń, skoro trzeba napełniać skarbonki), nie zje dobrego obiadu (nigdy sam dla sieb…